készíti: Gellért Ádám
email/elérhetőség: gadam107@yahoo.com

“The only necessary for "evil" to triumph is for a few good men to do nothing”


2009. január 30., péntek

Adatbázis a megszállt palesztin területeken létrehozott izraeli telepekről


Az izraeli Haaretz napilap weboldalán ma délután nyilvánosságra hozták (egyelőre csak héberül) az izraeli védelmi minisztérium által négy éve megrendelt és egészen eddig a nyilvánosság elől elzárt tanulmányt, amelyik az eddigi legátfogóbb módon veszi számba a megszállt területeken létrehozott telepeket. Az Ariel Saron által 2004-ben elrendelt Sason vizsgálathoz képest, a mostani teljes képet ad a telepek helyzetéről, jogállásáról, s nem csak az izraeli jogba ütközően felépített, hanem a belső jog szerint legálisan megépített telepeket is katalogizálja.

A B’Tselem izraeli emberi jogi szervezet decemberi tanulmánya az Ofra telepről pregnánsan mutatja be a jogsértéseket.

Második világháborús ügy(ek) az ICJ előtt

Németország karácsony előtt néhány nappal eljárást kezdeményezett Olaszország ellen a Nemzetközi Bíróság előtt. A rövid, mindösszesen 13 oldalas beadványban Németország azt kéri az ICJ-től, hogy nyilvánítsa nemzetközi joggal ellentétesnek az olasz bíróságok második világháborús kártérítési ügyekben hozott Németországot elmarasztaló ítéleteit. Érvelésük szerint azzal, hogy a többek között a Corte di Cassazione nem biztosított Németországnak eljárási mentességet, Olaszország megsértette nemzetközi jogi kötelezettségét.

Carla del Ponte "vallomása"

Az ICTY főügyész asszonyának, eredetileg olaszul 2007-ben megjelent könyve, a holland után angol nyelven is megjelent.

Elkezdődött a Lubanga per: az első ügyét tárgyalja az ICC

Naponta frissülő beszámolókat lehet olvasni a Lubanga perről az Open Society Justice Initiative honlapján. Hasonló weboldalon lehet nyomon követni a sierra leónei bíróság Charles Taylor ellen zajló eljárását.

Karadžić-Holbrooke egyezség az ICTY fellebviteli tanácsa előtt

Az ICTY Ian Bonomy vezett elsőfokú bírói tanácsa 2008. december 17-én egy döntésében négy rövid, lakonikus bekezdésben (paras. 17-18, 25-26) érintette Karadžić mentességét, megállapítva, hogy „a nemzetközi jog alapján bármifajta mentességi egyezségre való hivatkozás (immunity agreement) érvénytelen az ICTY előtt. Még ha ez így is van, ennek alátámasztása akkor is többet érdemelt volna egyetlen lábjegyzetnél (21-es lábjegyzet). Prof. Schabas, érthető módon, blogjában erős kritikával illeti a hivatkozott „jogforrásokat”, ám a végkifejletet illetően ő is egyetért.

Karadžić elfogása óta hangoztatja, hogy 1) 1996 nyarán Richard Holbrooke írásos egyezségben szavatolta, hogy nem fog az ICTY elé kerülni 2) ez az egyezség betudható az ICTY-nak. Az ügyészség már első beadványai között, augusztusban szeretett volna pontot tenni az ügy végére, s elfojtani Karadžić minden ezirányú próbálkozását. Azonban a bíróság úgy látta jónak, hogy az eljárás korai szakaszában nem kell ezzel foglalkoznia. Ám Karadžić több beadvánnyal is bombázni kezdte az ügyészséget, kérve hogy bocsássák rendelkezésére az egyezséget. Az ICTY angolszász eljárási rendszerhez hasonló szabályai szerint ugyanis (Rule 66 (B), ún. disclosure szabályok) a vádhatóságnak kötelessége a védelem rendelkezésére bocsátani 1) a perre való felkészüléshez szükséges és 2) a vádlott ártatlanságára utaló bizonyítékokat. A jogi kérdés az volt, hogy melyik szabály alá eshet a Holbrooke egyezség. A bíróság nemmel válaszolt az első kérdésre (para. 26.), és igennel a másodikra; miszerint is az egyezségben foglaltakat később, a büntetés kiszabásánál majd enyhítő körülményként lehet figyelembe venni. (para. 21.) Az ügyészségnek így tehát kötelessége átadnia ezeket a dokumentumokat.

Nem nagy meglepetésre két napja Karadžić fellebbezést nyújtott be. Szerinte a fentebb idézett megállapítás 1) nem állja meg a helyét, tehát igenis mentesség illeti meg és 2) ezt pedig figyelembe kell vennie a bíróságnak. Döntés februárban várható.

2009. január 13., kedd

Belelátni Bush kártyáiba - DOJ szakvélemények online

Az Amerikai Egyesült Államok igazságügyi minisztériumának (Department of Justice - DOJ) honlapjáról letölthető több az USA elnökének aztalán landoló, döntéseinek alapjait képező nemzetközi (humanitárius) jogi szakvélemény. Ezeket a DOJ ún. Office of the Legal Counsel osztálya készíti a mindenkori amerikai elnök számára. Az Irak elleni erőszak alkalmazását nemzetközi jogi (ius ad bellum) szempontból igazolni kjvánó szakvéleményt az EJILTalk-on Marko Milanovic professzor elemzi.

"PROTECTED PERSON" STATUS IN OCCUPIED IRAQ UNDER THE FOURTH GENEVA CONVENTION (March 18, 2004);

STATUS OF TALIBAN FORCES UNDER ARTICLE 4 OF THE THIRD GENEVA CONVENTION OF 1949 (February 7, 2002);

AUTHORITY OF THE PRESIDENT UNDER DOMESTIC AND INTERNATIONAL LAW TO USE MILITARY FORCE AGAINST IRAQ (October 23, 2002);

EFFECT OF A RECENT UNITED NATIONS SECURITY COUNCIL RESOLUTION ON THE AUTHORITY OF THE PRESIDENT UNDER INTERNATIONAL LAW TO USE MILITARY FORCE AGAINST IRAQ November 8, 2002);

WHETHER FALSE STATEMENTS OR OMISSIONS IN IRAQ'S WEAPONS OF MASS DESTRUCTION DECLARATION WOULD CONSTITUTE A "FURTHER MATERIAL BREACH" UNDER U.N. SECURITY COUNCIL RESOLUTION 1441 (December 7, 2002);

LEGALITY OF THE USE OF MILITARY COMMISSIONS TO TRY TERRORISTS (November 6, 2001)

2009. január 9., péntek

Szünet után újra blogolok


Sokáig tartott a blog téli szünete, bő három hétig. Lassan egy hónapja már, hogy az ICTY-on gyakornokoskodom, ami pedig egy Amszterdam-Hága átállással járt, nem is beszélve a decemberi ünnepekről, amik így összességében hozzájárultak ahhoz, hogy ne frissüljön a blog. Az elkövetkező napokban megróbálom behozni a lemaradást, hiszen oly' sok minden történt.